Nový cestný most v Komárne už má schválené peniaze z eurofondov

Slovenské Komárno a maďarský Komárom bude spájať nový cestný most.  Európska komisia schválila viac ako 100 miliónov eur na tento cezhraničný projekt v rámci Nástroja na prepájanie Európy. Slovenské ministerstvo dopravy spolu s maďarským ministerstvom národného rozvoja plánujú ďalšie spoločné projekty. Zamerajú sa aj na modernizáciu prístavov na Dunaji.

 „Slovensko a Maďarsko sú dobrí susedia. Potrebujeme budovať cestné spojenia, ktoré zlepšia podmienky pre rozvoj cezhraničných podnikateľských aktivít a naštartujú rozvoj turistiky a cestovného ruchu v strede Európy. Projekt výstavby mostu Komárno – Komárom je učebnicovým príkladom toho, na čo majú slúžiť eurofondy – spájať susedov a krajiny bezpečnými cestami,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

Nástroj na prepojenie Európy (program CEF – Connecting Europe Facility) slúži na financovanie projektov, ktoré doplnia chýbajúce spojenia v energetickej, dopravnej a digitálnej sieti Európy. Jedným z jehovšeobecných cieľov je posilniť prínos vnútrozemských vodných ciest a prístavov k trvalo udržateľnej európskej sieti nákladných dopravných ciest, najmä koridorov hlavnej siete TEN-T. Prioritou sú okrem iného projekty poskytujúce zlepšenie prístupu k prístavom a spojenie vnútrozemských prístavov so železničnými a cestnými úsekmi základnej siete TEN-T. A práve toto spĺňa projekt cestného mostu Komárno – Komárom, pretože prispeje k modernizácii hlavnej siete TEN-T, konkrétne koridoru Rýn – Dunaj a k lepšej dostupnosti prístavov Komárno a Komárom.

Navrhovaná verzia mosta je asymetrický most s jedným pylónom a závesnými káblami. Cez most povedie hlavná cesta s dvoma jazdnými pruhmi. Na prítokovej strane vozovky sa nachádza obojsmerný chodník pre chodcov o šírke 1,80 m a druhej strane (odtokovej) je plánovaná cyklotrasa o šírke 2,5 m.

Stavebný projekt mostu a príjazdových ciest na oboch stranách hranice je rozdelený na  časti, ktoré majú postaviť maďarská a slovenská strana. Na úsek, ktorý je v gescii Slovenska, sa v súčasnosti pripravuje verejné obstarávanie. Ministerstvo dopravy predpokladá začatie výstavby ešte v tomto roku. Most by mal byť hotový v roku 2018.

Celkový odhadovaný rozpočet projektu je vyše 117 miliónov eur. Slovensko získa z fondov EÚ na projekt viac ako 47,6 mil. eur, Maďarsko môže počítať s príspevkom vo výške viac ako 52,5 mil. eur.

Ďalšia spolupráca s Maďarskou republikou

Ministerstvo dopravy pripravuje spolu so svojim maďarským partnerom nové projekty s ambíciou financovania z programu CEF. Tak ako pri všetkých eurofondových projektoch, aj v prípade projektov rozvoja vodných ciest a prístavov je potrebné a vyžadované vypracovanie strategických plánov rozvoja a štúdie uskutočniteľnosti. Na oba dokumenty, ktoré majú slúžiť ako podklad k modernizácii prístavov Komárno a Komárom, chce Slovensko a Maďarsko získať financie v rámci aktuálnej výzvy na predkladanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok.